Krew – nieoceniony dar

Krew jest naturalnym „preparatem”, którego do tej pory nie udało się zastąpić żadnym syntetycznym płynem wykazującym podobne właściwości.

Co to oznacza? Konieczność pozyskiwania krwi od osób, które mogą i chcą ją oddać. Krwiodawstwo jest jedną z najbardziej pożądanych postaw społecznych, dlatego mówi się powszechnie o honorowym krwiodawstwie.

Oddawanie krwi było bardziej popularne jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Od kilku lat w różnych regionach Polski, co jakiś czas, pojawiają się problemy z dostępem do odpowiedniej ilości krwi w różnych grupach, dlatego promowanie honorowego krwiodawstwa jest niezwykle ważne.

Wiele zabiegów medycznych, w tym m.in. operacji chirurgicznych, ale również innych, takich jak transfuzja – nie mogą się odbyć bez krwi.

Nigdy nie wiemy czy i kiedy będziemy potrzebowali jej również my albo nasi bliscy. Bez empatycznej postawy innych ludzi krwi po prostu zabraknie. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, dlatego warto pomyśleć o tym, żeby dołączyć do grona honorowych krwiodawców.

Postanowienie noworoczne?

Wielu z nas jest w przededniu podejmowania postanowień noworocznych. Zazwyczaj nie „wychodzą” one poza sferę teoretyczną i być może warto to zmienić? Liczy się cel i motywacja.

Celem, który sam w sobie może stanowić doskonałą motywację jest krwiodawstwo. Początek nowego roku jest idealną okazją do tego, żeby rozpocząć tę niezwykłą przygodę, która ma szczególną wartość i wymiar, o czym mogą wiele powiedzieć sami krwiodawcy.

Satysfakcja z niesienia realnej pomocy innym ludziom jest wyjątkowym uczuciem, którego warto doświadczyć.

Jeśli mieszkasz w Mrągowie lub w okolicach zapoznaj się z najnowszym harmonogramem pobrań krwi, które będą realizowane w 2022 roku.

Zaplanowano 24 akcje poboru krwi. Jak przypominają krwiodawcy zrzeszeni w Klubie Honorowego Krwiodawcy Mrągowo – zabieg pobrania krwi jest w pełni bezpieczny. Przed oddaniem krwi spotykamy się z lekarzem, który przeprowadza szczegółowy wywiad i wykonuje podstawowe badania.

Pobór odbywa się w warunkach sterylnych i z użyciem jednorazowego sprzętu.