Nieracjonalne zachowania kierowców

Ostatni tydzień 2021 roku nie był najspokojniejszy na drogach Mrągowa i okolicznych miejscowości. Na szczęście nie doszło do poważniejszych kolizji, jednak nie oznacza to, że na drogach nie działo się nic niepokojącego.

Niestety, wielu kierowców „popisało” się bezmyślnością, brakiem zdrowego rozsądku i zachowaniem niezgodnym z prawem, co mogło skutkować dramatycznymi sytuacjami. Policjanci dokonali wielu zatrzymań, których powodem był zazwyczaj alkohol oraz prowadzenie pojazdów bez koniecznych uprawnień.

„Problematyczni” okazali się nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale również rowerzyści. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w miejscowości Piecki, policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, który już na pierwszy rzut oka zachowywał się dziwnie, o czym świadczyła technika, a raczej brak techniki jazdy.

Mężczyzna jadący tzw. szlaczkiem, nie mógł nie zwrócić uwagi patrolu policji. Jak się okazało, był pod wpływem alkoholu. Jazda na rowerze tego dnia zakończyła się dla niego mandatem karnym.

Bez prawa jazdy…

W kolejnych dniach nie zabrakło również zatrzymań kierowców samochodów osobowych, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. W niektórych przypadkach nie było to ich jedyne przewinienie.

Kierowcy będą się musieli tłumaczyć przed sądem nie tylko za to, że zdecydowali się wsiąść do samochodu po wypiciu alkoholu, ale również za brak uprawnień do kierowania pojazdami.

Jedna z interwencji policyjnych w ostatnim tygodniu grudnia dotyczyła samochodu osobowego, który w wyniku nieudolnego prowadzenia przez kierowcę znalazł się w przydrożnym rowie.

Jak się okazało, nastolatek, który kierował samochodem, nie tylko był pod wpływem alkoholu, ale również nie posiadał prawa jazdy.

Alkohol, brak umiejętności technicznych, brawura, zbyt szybka jazda, prowadzenie pojazdów bez uprawnień – to wciąż główne przyczyny problemów na drogach. Ostatnie dni roku 2021 w Mrągowie i w okolicach potwierdziły, że kierowcy nadal zbyt często wykazują się brakiem wyobraźni.

Od stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wiele z wyżej wymienionych wykroczeń jest karanych zdecydowanie wyższymi mandatami.

Jakie jeszcze zmiany czekają polskich kierowców – przeczytasz na https://infodrogowe.pl/