Dobra wiadomość dla wielbicieli dwóch kółek!

Mazury turystyką „stoją” – im więcej możliwości aktywnego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu – tym lepiej. Nie tylko dla turystów, również dla miejscowych. Z takiego założenia wychodzą włodarze mazurskich gmin, które od dawna współpracują w różnych obszarach, pośród których turystyka i rekreacja „wybijają” się na pierwszy plan.

Dzięki przyjęciu takich strategii rozwoju tego szczególnego obszaru na mapie Polski, jakim bez wątpienia są Mazury, możliwe jest podejmowanie i co najważniejsze – realizowanie kolejnych ważnych projektów.

Jednym z nich, zapowiedzianych na przyszły rok, jest budowa nowej ścieżki rowerowej, która połączy gminę Mrągowo z gminą Piecki. Ścieżka zostanie wytyczona we współpracy z miejscowymi Nadleśnictwami.

Gminy podzieliły między siebie obowiązki związane z wytyczeniem i realizacją ścieżki na swoich obszarach. Niedługo mają się rozpocząć prace przy budowaniu mrągowskiego odcinka trasy. Stosowną umowę z wykonawcą udało się podpisać pod koniec ubiegłego miesiąca.

Ważna inwestycja

Gmina Mrągowo przeznaczy na budowę swojej części ścieżki rowerowej niemal 1 milion 300 tysięcy złotych, zdecydowaną większość tej kwoty stanowi dofinansowanie przyznane w ramach programu regionalnego na lata 2014-2022.

Mrągowska część szlaku będzie wiodła od Nikutowa do Kromnic. Długość mrągowskiego „dystansu” wyniesie niemal 5,5 kilometra. Zdecydowana większość trasy będzie przebiegała przez tereny gminy Piecki. Łączna długość nowej ścieżki rowerowej wyniesie ponad 21 kilometrów.

Jest to dość długi odcinek, który można będzie przemierzyć rowerem, jednocześnie delektując się pięknymi widokami, pośród których przeważają lasy.

Koszt budowy drogi rowerowej łączącej dwie mazurskie gminy wyniesie 5,7 mln zł, z czego niemal 5 mln to środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Gmina Piecki jest obecnie na etapie wyboru wykonawcy swojego odcinka. Cała inwestycja ma być gotowa do końca listopada przyszłego roku.

Lubisz jazdę na rowerze? Poznaj najciekawsze trasy rowerowe w Polsce, nowości w wyposażeniu rowerów i wiele innych aspektów tego sportu odwiedzając portal NaRowerach.pl.