W regionie Warmińsko-Mazurskim zapoczątkowano eksploatację czterech zimowych ośrodków narciarskich. Są to obiekty usytuowane w miejscowościach Kurzętnik, Mrągowo, Okrągłe i Gołdap. Wszystkie te stoki wyposażone są w nowoczesne systemy sztucznego naśnieżania oraz maszyny ratrakujące. Każdy z nich również posiada funkcjonujące wyciągi narciarskie.

„Przez ostatnie dwa lata zima nie następowała, co skutkowało krótkotrwałym otwarciem Góry na zaledwie kilka dni. Tym razem mamy nadzieję, że podczas zbliżających się ferii dla mieszkańców Mazowsza i Warmińsko-Mazurskiego, warunki atmosferyczne pozwolą na korzystanie z naszych tras” – wyjaśnił PAP Paweł Paśnikowski z ośrodka Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie.

Na terenie regionu Mazur najbardziej wyniesione wzniesienie z działającymi wyciągami narciarskimi to Piękna Góra położona na obrzeżach Gołdapi. Trasa zjazdowa na tej górze ma długość 650 metrów (dla osób początkujących skrócona do 200 metrów). W Mrągowie, natomiast, trasy zjazdowe mają od 350 do 400 metrów w zależności od wybranej ścieżki. Również w miejscowości Okrągłe w gminie Wydminy znajduje się trasa o podobnej długości. W Kurzętniku, leżącym na pograniczu województwa kujawsko-pomorskiego, zlokalizowane są trzy trasy zjazdowe o sumarycznej długości 2,5 km.

Każda z tras zjazdowych w regionie Mazur korzysta ze sztucznego naśnieżania i jest regularnie ratrakowana. Na każdej z nich działa również wyciąg narciarski. „Chociaż obecnie obserwujemy naturalne opady śniegu, liczymy na to, że w końcu uda nam się zainaugurować sezon narciarski na Mazurach” – podsumował Paśnikowski.