W ostatni weekend maja, a dokładniej 25-26, malownicze miasto Mrągowo stało się gospodarzem inauguracji Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych 2019. Tegoroczne zawody stanowiły równocześnie pierwszy etap eliminacji do Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur oraz Podlaskiej Ligi Żeglarskiej.

Mateusz Kossakowski, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS”, podczas ceremonii otwarcia wyraził swoje zadowolenie z faktu, że kolejny rok z rzędu to właśnie w Mrągowie rozpoczyna się cykl Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych. Podkreślił, że żeglarze z różnych zakątków Polski przyjeżdżają tutaj z entuzjazmem i pozostawiają za sobą pozytywne wspomnienia. Odnotował także, że tegoroczna edycja obejmowała trzy rundy eliminacyjne oraz finał, który ma mieć miejsce w październiku. Dodatkowo, wskazał, że to wyjątkowy rok dla stowarzyszenia, które obchodzi swoje dziesięciolecie i planuje świętować to wydarzenie razem z uczestnikami zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Nagrodą dla zwycięzcy całego cyklu jest tygodniowy rejs po Wyspach Kanaryjskich.

Niemniej ważne jest to, że zawody zgromadziły 30 załóg z całego kraju, które rywalizowały w ramach Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych w klasach: T, T-SPORT oraz Open 6,3. Zawodnicy Podlaskiej Ligi Żeglarskiej startowali w klasyfikacji Omega standard, podczas gdy eliminacje do Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur odbywały się w grupach: jachty kabinowe, otwartopokładowe OPEN i windsurfing. Przez dwa dni udało się przeprowadzić aż 6 pełnych emocji wyścigów.

Uroczystego otwarcia regat dokonali znane osobistości: europoseł Tomasz Frankowski, który wcześniej reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Katarzyna Sobiech, burmistrz Mrągowa Jakub Doraczyński oraz wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz. W swoich przemówieniach goście chwalili wysoki standard organizacyjny i sportowy imprezy, a także skierowali słowa podziękowania do Mateusza Kossakowskiego za jego zaangażowanie i wieloletni wkład w organizację zawodów. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki.