Ktoś podszywa się pod RM Mrągowa

Nietypowy apel do mieszkańców wystosowała Rada Miejska Mrągowa. Jak można przeczytać w wystosowanej do mrągowian odezwie – powodem bezpośredniego zwrócenia się radnych do opinii publicznej jest trwający od jakiegoś czasu problem z podszywaniem się kogoś pod organ gminny, jakim jest Rada Miejska Mrągowa.

Wystosowując apel Rada Miejska jednocześnie przypomniała podstawy prawne funkcjonowania tego organu administracji samorządowej, który jest powoływany w wyniki wyborów lokalnych, w celu pełnienia funkcji kontrolnej gminy.

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed tym gremium jest zapewnienie prawidłowej komunikacji z mieszkańcami. To jeden z kluczowych warunków prawidłowego funkcjonowania nie tylko samej Rady, ale przede wszystkim miasta.

Komunikowanie potrzeb i problemów przez mieszkańców jest niezbędne, żeby prawidłowo „animować” życie w mieście. Konieczne jest tu zachowanie transparentności, dlatego RM Mrągowa nie może nie zauważać działalności profilu facebookowego podszywającego się pod radnych Miasta Mrągowa.

Nieprawdziwe informacje w Internecie

Cyberprzestępstwa nie ograniczają się jedynie do kradzieży danych osobowych. Rozpowszechnianie treści mijających się z prawdą, a często również z prawem, to także poważny problem, zarówno w przypadku indywidualnych użytkowników sieci, jak i różnych podmiotów.

Tym razem ofiarą oszusta lub oszustów stała się Rada Miejska Mrągowa. Kłamliwe i obraźliwe informacje rozpowszechniane przez profile „Radni Miasta Mrągowa” oraz „Radni Rady Miejskiej w Mrągowie” nie mają nic wspólnego z samymi radnymi.

Szczególnie problematyczne jest używanie w profilach nazw, które mogą wprowadzić w błąd całą społeczność miasta. Zawartość profilu nie byłaby dobrze widziana nawet na profilach osobistych, tym bardziej nie może być dopuszczalna w przypadku podmiotów publicznych.

Rada wzywa osobę administrującą powyższymi profilami do natychmiastowego zaprzestania tej działalności. Sprawie nadany zostanie bieg prawny.