Zwróć uwagę na potrzebujących

Mrągowo po raz kolejny angażuje się w akcję społeczną, której idea i założenia są nadzwyczaj proste, a jednocześnie efektywne – wystarczy tylko dobra chęć, żeby wziąć w niej udział.

Niedawno w Mrągowie ruszyła tzw. jadłodzielnia. Dzięki inicjatywie zgłoszonej w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiono specjalną witrynę-lodówkę, w której każdy mrągowianin może zostawić żywność dla potrzebujących. Ta inicjatywa, która sprawdziła się już w wielu polskich miastach – i tych największych, i małych – jest pożyteczna z wielu powodów.

Pierwszy i oczywisty – to pomoc osobom, które mogą mieć problemy z zapewnieniem sobie dostępu do żywności. Drugi to działanie proekologiczne i ekonomiczne – czyli niemarnowanie żywności zdatnej do spożycia. W jadłodzielni można zostawiać zarówno artykuły spożywcze kupione w sklepie, jak i potrawy wykonane w domu, pod warunkiem, że są nieprzeterminowane i odpowiednio zapakowane.

W związku ze zbliżającą się zimą w Mrągowie po raz kolejny w ostatnich dniach ruszyła również inna akcja, która cieszyła się dużym zainteresowaniem potrzebujących – to inicjatywa „Podziel się ciepłem”.

Prosty gest – konkretna pomoc!

Akcja „Podziel się ciepłem”, jak już sama jej nazwa wskazuje, dotyczy zapewnienia innym osobom „tytułowego” ciepła, czyli odzieży, która sprawdzi się zimą. W jaki sposób możemy podzielić się ciepłem? W najprostszy z możliwych – zawieszając odzież na specjalnym wieszaku, który został zainstalowany przy Urzędzie Miejskim Mrągowa, tuż przy przystanku komunikacji miejskiej.

Podobnie jak w 2020 roku, inicjatorzy akcji zapraszają mieszkańców Mrągowa do tego, żeby podzielić się odzieżą, której już nie potrzebują, a która spełnia zimowe „wymagania” termiczne, czyli jest po prostu ciepła. Chodzi przede wszystkim o odzież wierzchnią, taką jak kurtki, płaszcze czy kamizelki.

Idea jest więc bardzo prosta. W akcji najważniejsze jest przede wszystkim udostępnienie odpowiedniego miejsca do tego, żeby bez zbędnych formalności, zapewnić osobom potrzebującym jak najłatwiejszy dostęp do tego, co jest im szczególnie niezbędne podczas trudnych, zimowych miesięcy.

Ciepły posiłek i ciepła odzież to podstawa, by przetrwać zimę. Możliwość skorzystania z pomocy bez konieczności spełnienia różnych procedur, to największa zachęta dla wielu osób potrzebujących, które w innym przypadku po taką pomoc mogłyby się nie zgłosić.