Kolejna odsłona budżetu tworzonego przez obywateli

Budżety Obywatelskie mają już swoją tradycję – z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców polskich miast. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest realizowanie projektów zgłoszonych przez osoby mieszkające w danym mieście i zauważające różne problemy, ale także możliwości, które warto w pierwszym przypadku rozwiązywać, w drugim – rozwijać.

Wiele projektów zgłaszanych przez mieszkańców zyskuje akceptację całej lokalnej społeczności i jest wykonywana, dzięki czemu życie w mieście staje się w jakimś stopniu lepsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Takie są założenia programów znanych jako budżety obywatelskie – procedury związane ze zgłaszaniem inicjatyw, a następnie – poddawania ich weryfikacji i głosowaniu – wdrażane są na kilka miesięcy przed nastaniem danego roku.

Nie inaczej jest również z innymi projektami, które także mają wymiar obywatelski – a są to tzw. zielone budżety obywatelskie i jak nietrudno się domyślić dotyczą one pomysłów, które mogą być zrealizowane w danej społeczności – celem wsparcia ekologicznego potencjału miast.

Mrągowski Zielony Budżet Obywatelski

Również w Mrągowie już niebawem ruszy procedura wdrażania Zielonego Budżetu Obywatelskiego, którego cele i zgłoszone w ich ramach projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Już teraz można do ZBO zgłosić swój pomysł na jeszcze bardziej „zielone” Mrągowo.

Od dawna leży Ci na sercu ekologia i stworzenie większych rezerwuarów zieleni w Mrągowie? Chciałbyś zmienić coś w swojej najbliższej okolicy, żeby stała się bardziej przyjazna dla ludzi, ale również dla świata przyrody?

Myślisz, że pewne inwestycje mogłyby przyczynić się do realizacji takich społecznie użytecznych celów, ale nie masz pomysłu na to, skąd wziąć na nie środki finansowe?

Po to właśnie jest Zielony Budżet Obywatelski. Zgłoś swój pomysł, jeśli okaże się, że wzbudził on zainteresowanie i entuzjazm innych mieszkańców Mrągowa, którzy zagłosują właśnie na twoją inicjatywę – istnieje duża i całkiem realna szansa na to, że zostanie ona sfinalizowana.

Zielony Budżet Obywatelski stanowi wydzieloną część w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na „zielone” projekty przeznaczono niemal dziesiątą część MBO.

Pomysły można zgłaszać do 6 czerwca 2022 r.