Liście nie zostaną sprzątnięte

Mieszkańców i gości Mrągowa ten widok mógłby zdziwić… Gdyby nie tabliczki, które umieszczono na terenie popularnych parków. Na pierwszy rzut oka widok tych miejsc mógłby wzbudzić pewną konsternację. Z jakiego powodu?

Dziwny wydałby się na pewno dywan niesprzątniętych liści. Wiele osób mogłoby uznać, że jest to spowodowane kosztami takiej operacji i koniecznością cięcia wydatków, nawet w takim zakresie.

Nieuprzątnięte liście w Parku Lotników, Parku Sikorskiego i na terenach zielonych w pobliżu jeziorka Magistrackiego nie mają jednak nic wspólnego z coraz mniej optymistyczną sytuacją gospodarczą w kraju, ale z działaniem jak najbardziej zaplanowanym.

Nie zawsze myślimy o tym, że w przyrodzie nic nie ginie i naturalna „pokrywa” z opadniętych liści nie jest tylko naturalnym efektem coraz niższych temperatur, ale to również miejsce, w którym miesiące jesienne i zimowe może przetrwać wiele pożytecznych organizmów żywych.

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej ten temat pojawiał się coraz częściej – w tym roku Mrągowo postanowiło dołączyć do tych miejscowości, które wspierają m.in. jeże, dla których taka właśnie warstwa liści jest niejednokrotnie „być albo nie być” w okresie zimowym.

„Tutaj nie sprzątamy liści”

Tabliczki z takim napisem pojawiły się niedawno w tych parkach, w których zdecydowano się nie przeprowadzać typowych jesiennych prac porządkowych związanych z usuwaniem liści.

Jest więc szansa na to, że taką naturalną przystań „docenią” jeże, które są zwierzętami niezwykle ważnymi dla równowagi ekosystemu, również na terenach miejskich.

W opadłych liściach bytują także mniejsze organizmy, takie jak różnego rodzaju owady czy larwy, które są pożywieniem dla ptaków zimujących w Polsce.

Pamiętajmy też, że dzięki pozostawieniu naturalnej warstwy butwiejących liści zwiększamy wilgotność gleby, co ma duże znaczenie, szczególnie po wielu tygodniach bez deszczu, kiedy susza znacząco i niekorzystnie wpłynęła na jakość gleb.

Więcej informacji na temat ekologii znajdziesz w serwisie Wtoku.pl.