Z łatwością pozbędziesz się elektrośmieci

W przestrzeni miejskiej Mrągowa niedawno pojawiły się nowe pojemniki, dzięki którym można będzie łatwiej pozbyć się niewielkich elektrośmieci. To bardzo istotne, ponieważ mimo małych rozmiarów, mogą one stanowić dość duży problem, z uwagi na to, że nie zawsze szybko można było znaleźć odpowiednie pojemniki, w których można byłoby je zostawić.

Zazwyczaj takie elektrośmieci zalegają w różnych zakątkach naszych mieszkań, a nie są to na pewno odpowiednie miejsca dla nich – mogą np. trafić w ręce dzieci, co może być potencjalnie niebezpieczne, można też łatwo o nich zapomnieć, a w przypadku np. baterii do telefonów może dojść do ich zniszczenia i niekontrolowanego wybuchu.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i dla domowników, i dla przyrody będzie pozostawienie ich w bezpiecznym miejscu, dlatego coraz więcej takich wyspecjalizowanych automatów pojawia się w wielu polskich miastach.

Od teraz mieszkańcy Mrągowa mogą korzystać ze specjalnych, miejskich punktów elektroodpadów. Są to automatyczne pojemniki, w których można zostawić np. zużyte żarówki, baterie, telefony, ładowarki i inne małe urządzenia elektroniczne.

Realizacja projektu miejskiego

Zainstalowanie automatów na drobną elektronikę to realizacja jednego z projektów, który znalazł uznanie mieszkańców Mrągowa w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Automaty są odpowiednio oznakowane, dlatego można łatwo je rozpoznać. Zainstalowano je w popularnych lokalizacjach (przy magistracie oraz Mrągowskim Centrum Kultury), dzięki czemu więcej mieszkańców będzie mogło z nich korzystać.

Samo ustawienie pojemników na elektroodpady to jedno z zadań, które przewidziano w projekcie, równie istotne jest zwiększenie wśród mieszkańców miasta świadomości ekologicznej.

Co prawda od kilku lat prowadzona jest nowa polityka w zakresie segregacji i składowania odpadów i zdecydowana większość Polaków wie, że np. elektrośmieci nie można wyrzucać do pojemników przeznaczonych na inne odpady, jednak wciąż zdarza się, że są one znajdowane w niewłaściwych miejscach, tymczasem jest to kategoria odpadów potencjalnie niebezpiecznych, dlatego powinno się optymalnie ułatwiać proces ich usuwania z otoczenia człowieka.