Dlaczego warto usunąć azbest ze swojego otoczenia?

Usuwanie azbestu w Polsce prowadzone jest sukcesywnie od wiele lat. Azbest (minerały krzemianowe w postaci włókien) jest bardzo niebezpiecznym związkiem chemicznym, który z łatwością przedostaje się do układu oddechowego, powodując istotne i negatywne zmiany w funkcjonowaniu płuc, prowadzące do ich zwłóknienia i co za tym idzie – skrajnej niewydolności oddechowej.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. był składnikiem jednego z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie – eternitu. Był on tani i powszechnie dostępny, stosowany m.in. przy kryciu dachów.

Już w latach największej popularności tego materiału okazało się, że z uwagi na dużą procentową obecność azbestu – jest on szkodliwy dla zdrowia, w związku z tym zakazano jego dalszej produkcji. Ustanowiono też maksymalny okres wymiany pokryć dachowych i innych elementów oraz produktów, w których występują związki azbestu.

Maksymalnie azbest ma zniknąć z otoczenia człowieka do roku 2032. Warto jednak, z uwagi na negatywne oddziaływanie na zdrowie, pozbyć się go jak najszybciej.

Program usuwania azbestu w Mrągowie

Decydując się np. na usunięcie warstwy eternitu z dachu, warto pamiętać o tym, że nie można tego uczynić we własnym zakresie. Wszystkie czynności muszą być wykonane przez specjalistów – z uwagi na obecność azbestu, którego włókna z dużą łatwością wchłaniają się do płuc, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia.

Samorząd Mrągowa jest jednym z tych w Polsce, które chcą wesprzeć mieszkańców w jak najszybszym usunięciu wyrobów zawierających azbest, w związku z tym wprowadzono bezpłatny program usuwania azbestu.

Aktualnie trwa nabór wniosków. Im szybciej złożysz wniosek – tym szybciej azbest zostanie usunięty.

Warto pamiętać, że samorząd sfinansuje cały proces demontażu elementów azbestowych. Dofinansowanie dotyczy zarówno usunięcia azbestu, jak i jego przewozu oraz ostatecznego unieszkodliwienia.

Nabór będzie prowadzony do 10 maja 2022 r.