Można wziąć udział w konsultacjach

W całej Polsce powstają i działają uchwały antysmogowe – na poziomie gminnym, jak i regionalnym. Niedługo powstanie również taka uchwała dla województwa warmińsko-mazurskiego. Zanim dokument uzyska konkretne kształty, o jego zawartości zdecydować mogą również sami najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy województwa, których zaproszono do konsultacji.

W tym celu zaplanowano serię spotkań. Pierwsze odbędzie się już 19 stycznia br. Nie trzeba nigdzie dojeżdżać. Spotkanie ma mieć formę online.

Spotkania zakończą się 21 stycznia 2022 r. Do tego czasu można zgłaszać swoje postulaty do przedstawionych wariantów projektu wojewódzkiej uchwały antysmogowej.

Jeśli jesteśmy zainteresowani aktywnym udziałem w konsultacjach, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat uchwały i samych spotkań. Można je uzyskać za pośrednictwem strony Warmia.Mazury.pl w zakładce „Środowisko” oraz BIP.

Walka o czystsze powietrze

W ostatnich latach stan powietrza w Polsce stawał się coraz bardziej problematyczny, szczególnie w sezonie grzewczym. O ile jeszcze kilkanaście lat temu o smogu mówiło się jedynie w „kontekście” uprzemysłowionych aglomeracji miejskich, o tyle w kolejnych latach sytuacja ulegała stałemu pogorszeniu.

Jedną z przyczyn są gorszej jakości materiały służące do ogrzewania, jak i przestarzałe systemy grzewcze. Ich zmiana bywa sporym obciążeniem finansowym dla wielu gospodarstw domowych, dlatego na szczeblu państwowym i lokalnym powstało wiele programów, których celem jest dotowanie inwestycji w systemy będące mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Dzięki dodatkowym środkom można zakupić lepszej jakości kotły na paliwo stałe oraz piece na gaz. Uchwały antysmogowe stanowią kluczowy element programów mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Skalę problemu w naszej okolicy możemy sprawdzić bezpośrednio – wystarczy otworzyć okno, aby się przekonać, jaki zapach ma powietrze. Warto również podejmować inicjatywy, które pobudzą wyobraźnię sceptyków. Z pewnością przemówią do nich np. mobilne płuca. O tej ciekawej inicjatywie informuje portal Warszawainfo.pl.