Teatr na Placu Unii Europejskiej

Już w najbliższą niedzielę, 15 sierpnia 2021 r., nie lada gratka dla wielbicieli teatru – w Mrągowie, na Placu Unii Europejskiej odbędzie się spektakl plenerowy olsztyńskiego Teatru Jaracza. Zespół wystawi sztukę pt. „Lekarz na telefon”. Być może nie będzie to sztuka, której tematem przewodnim są… teleporady… choć w tej wyjątkowej farsie nie zabraknie miejsca na aktualne konteksty i aluzje.

Na to wyjątkowe wydarzenia zaprasza organizator – Mrągowskie Centrum Kultury. Przedstawienie jest dofinansowane przez Węgierski Instytut Kultury i odbywa się w ramach szerszego projektu promującego kulturę tego kraju – „Przestrzenie sztuki”.

Spektakl jest adaptacją sztuki Borbáli Szabó, w przekładzie Jolanty Jarmołowicz. W roli głównej wystąpi Dawid Dziarkowski. Za reżyserię i koncepcję scenograficzną odpowiedzialny jest Zbigniew Brzoza.

Humor w najlepszym wydaniu

Jaki jest temat przewodni „Lekarza na telefon”? Oczywiście jest lekarz, jest też tytułowy telefon. Co z tego wynika? Pełna energii, humoru, swady i zaskoczeń farsa jednoosobowa, którą mistrzowsko odgrywa Dawid Dziarkowski.

Jacek Łagoda jest lekarzem-ginekologiem. Tego dnia ma szczególnego pecha – nie może wyjść z gabinetu z błahego, ale „nieubłaganego” powodu… złamanego klucza, który tkwi w zamku. W dzisiejszych czasach nie powinien to być aż tak duży problem – wystarczy sięgnąć po telefon i tak się właśnie dzieje.

Co więcej – Łagoda ma przy sobie nie jeden, a aż trzy aparaty – próbuje więc szybko wydostać się z gabinetu. Telefonuje do ślusarza i oczekując na niego, załatwia różne sprawy. Co prawda wydaje się to średnio możliwe, gdy chodzi o odebranie dzieci z przedszkola albo odebranie… porodu, jednak?

Możemy sobie wyobrazić tę komedię pomyłek i dziwnych przypadków, gdy nasz bohater zaczyna brnąć w coraz to nowsze kłamstwa i kłamstewka. Powiedzieć, że wywoła nimi zamieszanie… to nic nie powiedzieć, zatem trzeba to po prostu zobaczyć i usłyszeć. Na pewno warto – jeśli chcemy zrelaksować się „za pomocą” przedniego humoru!