Piękno ceramiki

Wakacyjne weekendy w Mrągowie obfitują w wiele niespodzianek. W centrum miasta zawsze coś się dzieje, a proponowane aktywności są bardzo różnorodne. Koncerty, rywalizacja sportowa, wystawy, festiwale, przedstawienia, warsztaty – to tylko niektóre z wydarzeń, które gościły w ciągu ostatnich tygodni właśnie w Mrągowie.

W niedzielę, 15 sierpnia, odbędą się kolejne warsztaty i prezentacje – tym razem tematem przewodnim spotkania będzie rzemiosło, którego historia liczy sobie tysiące lat. Mowa o ceramice – wyjątkowej sztuce użytkowej, łączącej w sobie od zawsze dwie główne cechy: funkcjonalność i piękno.

Ceramika, podobnie jak inne dziedziny rzemiosła i sztuki użytkowej, poddaje się różnym trendom i modom. Zmieniają się także technologie jej wyrobu. Wciąż jest dziedziną żywą – zmieniającą się, inspirującą i mającą spory potencjał jako „surowiec” dla twórców. Z pewnością te właśnie cechy ceramiki odkryją uczestnicy jutrzejszego wydarzenia – „W żywiole ognia”, podczas którego zaprezentowane zostaną niektóre z technik jej wyrobu.

Prezentacje i warsztaty

Jutrzejsze święto ceramiki w Mrągowie to pomysł Pracowni Ceramicznej BOHO-SZTUKA NA ULICE. Będzie to aktywne i kreatywne spotkanie – zainteresowani uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych.

Interesująco przedstawiają się także inne punkty programu jutrzejszego święta ceramiki w Mrągowie. Jednym z nich jest prezentacja wypału ceramiki w plenerze – w specjalnym piecu. Dla miłośników ceramiki z pewnością interesująca będzie prezentacja wyjątkowej techniki, zwanej Raku.

Polega ona na wypalaniu glinianych form w temperaturze dochodzącej 1000 stopni i umieszczaniu ich np. w ściankach papieru, bez dopływu powietrza. To jedna z bardziej inspirujących technik, dzięki której tworzone są ceramiczne dzieła sztuki. Technika Raku „pozwala” pracować dymowi, który wędrując po szczelinach formy ceramicznej, tworzy niebanalny, wręcz magiczny efekt wizualny.

Początek spotkania z ceramiką Raku – o godzinie 14:00.