Jednym z licznych atutów Mrągowa, podobnie jak innych miejscowości położonych na Mazurach, jest piękno i różnorodność tutejszego krajobrazu, pośród którego wyróżniają się – co oczywiste – jeziora rynnowe, ale również inne formy glacjalne, takie jak wzgórza morenowe, wzniesienia i obniżenia terenu, zazwyczaj pokryte lasami, łąkami…

Wszystkie stwarzają idealne warunki do wypoczynku, którego można tu z powodzeniem zażywać, nie tylko podczas miesięcy letnich, ale również w innych porach roku, nie wyłączając zimy.

Tutejsze tereny są wręcz stworzone, zarówno dla amatorów spacerowania, biegania, jazdy na rowerze, jazdy na nartach, jak i pływania, żeglowania itp.

W Mrągowie i w okolicach nie bez powodu odbywają się liczne imprezy sportowe, które goszczą m.in. żeglarzy i kolarzy zawodowych, ale również amatorów.

Warto przybyć na Mazury, w tym w okolice Mrągowa, nawet wówczas, gdy nie dysponujesz wyjątkową formą sportową. Tutaj z pewnością nabędziesz tego, co najistotniejsze w rozwijaniu kondycji zdrowotnej – motywacji, budowanej m.in. dzięki możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w tzw. „pięknych okolicznościach przyrody”.

Zanim wyruszysz w zieleń… Poznaj różne oblicza Mrągowa

Przez samo Mrągowo i jego największe atrakcje – nie tylko zabytki, ale również takie miejsca, jak promenada, amfiteatr nad słynnym m.in. z Pikniku Country, jeziorem Czos – wiodą różne trasy, w tym najsłynniejsza i najbardziej kojarząca się z historią miasta, „znaczona” niedźwiedzią łapą, ale to dopiero początek naszej mrągowskiej wyprawy.

Jeśli zapoznałeś się już z głównymi atrakcjami miasta, zajrzyj również do innych miejsc, które z pewnością pozostaną w twojej pamięci jako „widokówki” z Mrągowa.

A będą to m.in. Wyrzeźbione Miasto i Miasteczko Mrongoville, które na stałe wpisały się w krajobraz Mrągowa.

Mrągowo festiwalowe, Mrągowo sportowe, Mrągowo mazurskie i… artystyczne

Bez wątpienia Wyrzeźbione Miasto wydobyło z naturalnego potencjału krajobrazowego i architektonicznego miasta kolejną i nie mniej od innych fascynującą odsłonę, którą mogą podziwiać zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Jeśli w nowo poznawanych miejscach cenisz sobie szczególnie te ich cechy, które różnią je od wszystkich innych – na pewno uznasz inicjatywę, dzięki której powstało Wyrzeźbione Miasto, za więcej niż udaną!

W okolicach jednego z mrągowskich jezior, znajdujących się w centrum miasta i przy fontannie można podziwiać różne rzeźby, które od razu rzucają się w oczy.

Mają niebanalne kształty, choć już na pierwszy rzut oka rozpoznamy w nich np. ptaki i żywioły, takie jak ogień czy wiatr – „zatrzymane” w materiale, który – jak się domyślamy – ma wiele wspólnego z Mrągowem i regionem, w którym miasto się znajduje. Jest to mazurski granit narzutowy.

Okazał się on bardzo wdzięcznym materiałem w rękach artystów, którzy nadali idei „Mrągowa Wyrzeźbionego Miasta” konkretne kształty rzeźb, znajdujących się obecnie w przestrzeni miejskiej i ją współkształtujących.

Dzieło rzeźbiarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dodało miastu dodatkowego – estetycznego i twórczego – wyrazu. I o to twórcom projektu właśnie chodziło.

Mrągowo w klimacie country…

Piknik Country jest sztandarową imprezą związaną z miastem położonym nad jeziorem Czos – jednak miłośnicy klimatów rodem z Dzikiego Zachodu, będą się mogli poczuć w Mrągowie jak w domu nie tylko podczas dni, w których odbywa się święto muzyki country.

Nawet jeśli nie jesteś szczególnie zaangażowanym admiratorem takich brzmień i związanej z nim kultury, rodem z amerykańskiej prowincji – z pewnością warto, żebyś wybrał się do Westernowego Miasteczka Mrongoville, które jest również jedną z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji Mrągowa.

Poczujesz się tu zupełnie jak cowboy albo właścicielka saloonu, a może aktor na planie kultowych westernów?

Tej architektury i atmosfery na pewno nie pomylisz z żadną inną! Mrongoville to prawdziwe polskie Nashville – na pięknych Mazurach!

Westernowe Miasteczko Mrongoville jest wierną „kopią” typowego miasteczka z Dzikiego Zachodu – uznawanego, m.in., a może przede wszystkim dzięki przemysłowi filmowemu, za miejsce kultowe i niepowtarzalne.

Jeśli jesteś w Mrągowie – koniecznie udaj się zatem na ul. Młynową, gdzie znajduje się Mrongoville.

Mrągowo – dla miłośników pieszych wycieczek

Okolice Mrągowa, jak i samo miasto warto poznać m.in. w sposób najprostszy z możliwych, czyli oddając się pieszym wędrówkom.

Do Mrągowa przyciągają nie tylko piękne krajobrazy i sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi rzeźba terenu, a więc w dużej mierze – szlaki wodne, czy rowerowe – ale również możliwość spędzenia wolnego czasu na krótszych i dłuższych wędrówkach, niespecjalnie wymagających pod względem technicznym.

Jeśli jesteś zapalonym piechurem, który uważa, że to właśnie na „własnych” nogach warto poznawać nowe miejsca – wybierz się na wędrówkę popularnymi mrągowskimi trasami. To m.in. Trasa Festiwalowa, Trasa Piesza „Garbate Mrągowo”, czy też ciesząca się szczególnym uznaniem par – Trasa Zakochanych, prowadząca do tzw. Źródełka Miłości.

Brzmi zachęcająco? Sprawdź więc dlaczego warto będąc w Mrągowie wybrać się na spacer właśnie tymi szlakami…

Poznaj Mrągowo z festiwalowej perspektywy

Trasa Festiwalowa liczy nieco ponad trzy kilometry i wiedzie przez te części miasta, które – zgodnie z nazwą – związane są z licznymi imprezami kulturalnymi, kulinarnymi i sportowymi organizowanymi przez Mrągowo, i z których miasto słynie na całą Polskę.

Będziesz więc mógł zobaczyć, gdzie odbywa się Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, liczne festiwale kulinarne, gale sportowe, czy Mazurska Noc Kabaretowa.

Zwiedzanie Mrągowa z festiwalowej perspektywy rozpoczynamy (nie mogło być inaczej) – przy Mrągowskim Centrum Kultury. Oczywiście zanim ruszymy w trasę, warto odwiedzić samo MCK, które organizuje m.in. wystawy tematyczne, mogące zainteresować turystów.

Jak nietrudno się domyślić, często dotyczą one właśnie historii i najnowszych edycji popularnych mrągowskich imprez, przyciągających do miasta co roku tłumy spragnionych świetnej rozrywki turystów z całej Polski.

Niedaleko MCK znajdują się kolejne ważne festiwalowe miejsca w Mrągowie, a więc mały amfiteatr i Plac Unii Europejskiej, które często goszczą artystów i publiczność podczas gwarnych festiwalowych imprez, w tym również towarzyszących głównym wydarzeniom, mającym miejsce w większych przestrzeniach, takich jak słynny amfiteatr nad jeziorem Czos, którego oczywiście nie zabraknie na Trasie Festiwalowej.

Zanim się tam jednak znajdziemy, warto również udać się w stronę Jeziora Magistrackiego, jednego z popularniejszych miejsc wypoczynkowych w mieście, które niedawno udanie zrewitalizowano.

Na trasie znajduje się też najważniejszy budynek miasta, czyli Ratusz. Z pewnością wielu z nas zawędruje również na znajdujący się nieopodal deptak i na niedalekie molo nad najsłynniejszym mrągowskim akwenem – jeziorem Czos. Jeśli zwiedzamy Mrągowo w sezonie letnim, możemy być niemal pewni, że w godzinach wieczornych, odbywać się tu będzie jakaś impreza plenerowa.

Z perspektywy mola i rozpościerającej się nad brzegami jeziora promenady będziemy mieli możliwość zobaczenia centrum Mrągowa, które z tej strony prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. Warto się również udać w okolice amfiteatru festiwalowego.

Trasa Festiwalowa jest wręcz „naszpikowana” mrągowskimi atrakcjami, tak naprawdę nie jest jednak ani tak długa, ani wyczerpująca, żeby nie pokusić się o to, aby przemierzyć ją całą, a więc z okolic jeziora Czos udać się na tzw. Jaszczurą Górę. Na końcu trasy znajduje się nie co innego, tylko… Mrongoville.

Trasa ta, dzięki swojemu usytuowaniu, jest więc swego rodzaju mrągowskim „niezbędnikiem” dla każdego turysty.

Gdzie jeszcze warto powędrować, będąc w Mrągowie?

Rzeźba terenu, na którym zlokalizowane jest Mrągowo, sprzyja również nieco dłuższym wędrówkom. Kilka kilometrów więcej niż Trasa Festiwalowa liczy Trasa Piesza „Garbate Mrągowo”.

Już sama nazwa mówi nam wiele o jej charakterze. Wybierając się w nią, będziemy mogli zapoznać się z charakterystycznym ukształtowaniem tutejszego terenu, który urozmaicają liczne wzgórza, pagórki, doliny i wąwozy.

Trasa prowadzi przez Wielki Oz Mrągowski. Szlak jest przyjazny dla każdego spacerowicza – nie powinien stanowić większego wyzwania kondycyjnego. Wiedzie pośród łąk, pól, w okolicach czynnych i nieczynnych dróg kolejowych. Uwagę turysty z pewnością zwróci również znajdujący się tu kościół, prezentujący nowoczesny styl architektoniczny.

Mijamy kolejne zabudowania, aby trafić do pobliskiego parku i znajdującej się w jego granicach wieży Bismarcka.

Ulicą Spacerową udajemy się dalej – w stronę Jeziora Magistrackiego i centrum Mrągowa, nad jezioro Czos i do Mrongoville. Trasa jest jednak dłuższa i możemy nią podążać dalej – w stronę Jeziora Czarnego i dalej położonego Diabelskiego Kamienia.

Przy wieży Bismarcka możemy również rozpocząć zupełnie nową wędrówkę – do Źródełka Miłości. To Trasa Zakochanych. Już sam Park Sikorskiego, na terenie którego znajduje się popularna, sięgająca ponad dwudziestu metrów wysokości wieża, jest dobrym „powodem” do tego, żeby przejść się jego uroczymi alejkami.

Dalej możemy udać się w kierunku Jeziora Magistrackiego, w okolice Ratusza, promenady i mola nad „Czosem”. Kilkaset metrów za amfiteatrem, u podnóża wzgórza, usłyszymy delikatny szum wody – to właśnie cel naszego spaceru, Źródełko Miłości.

Jesteś zapalonym kolarzem? Przyjedź do Mrągowa!

Nie bez powodu w Mrągowie i w całym regionie organizowanych jest wiele imprez kolarskich, w tym również różnych kategorii MTB i pokrewnych.

W okolicach Mrągowa trasy idealne dla siebie znajdą zarówno kolarze-amatorzy, zawodowcy, preferujący trudne trasy naturalne, pełne niespodzianek, charakterystyczne dla kolarstwa górskiego, jak i trasy typowo rekreacyjne, dzięki którym można podziwiać z perspektywy dwóch kółek pełne uroku i harmonijnego piękna krajobrazy, charakterystyczne dla tej części Mazur.

W ostatnich latach wytyczono wiele nowych szlaków rowerowych. Na sieć szlaków rowerowych Ziemi Mrągowskiej składa się wiele tras. Są to m.in.: Niebieski Szlak Rowerowy „Duża Pętla Mrągowska”, Żółty Szlak Rowerowy „Lasy Sorkwickie”, Szlak Czerwony, Szlak Żółty Ernsta Wiecherta czy Zielony – „Wokół Jeziora Juno”.

Dzięki tej różnorodności rowerzyści mogą wybrać trasy o różnej skali trudności. Szlaki liczą kilkadziesiąt kilometrów – od dwudziestu kilku po ponad pięćdziesiąt km.

Jednym z częściej wybieranych jest Niebieski Szlak Rowerowy – „Duża Pętla Mrągowska”, który łączy Mrągowo z innymi miejscowościami atrakcyjnymi pod względem turystycznym. Są to: Wierzbowo, Żabiniec, Jakubowo i Probark. Trasa rozciąga się na niemal 30 km i tworzy swoistą pętlę „mrągowską”.

Rozpoczyna się i kończy w okolicach jeziora Czos. Dalej trasa prowadzi przez malownicze okolice miasta, pośród wzgórz, z których można podziwiać szeroką i urozmaiconą perspektywę terenu, zwieńczonego charakterystycznymi wzgórzami polodowcowymi.

Niewątpliwym atutem trasy są krajobrazy, przeplatane lasami, łąkami, pagórkami i jeziorami oraz – co szczególnie istotne dla mieszkańców dużych miast, którzy chcą wypocząć na Mazurach – spokój i cisza, z którą współgrają odgłosy falujących na wietrze łąk i kojący szum liści…

Nie tylko na żagle – Mrągowo dla miłośników kajaków

Jeśli woda w Mrągowie to… oczywiście jeziora, żaglówki i plaże… Ale nie jest to jedyna propozycja miasta dla turystów szczególnie ceniących wypoczynek nad wodą.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się spływy kajakowe. W wielu miejscowościach w Polsce, położonych nad rzekami, jeśli warunki terenowe temu sprzyjają, organizowane są spływy kajakowe.

Nie inaczej jest w Mrągowie, do którego można przypłynąć Szlakiem Rzeki Dajny. Jego początek wytyczono w Pieckach, a dopłynąć nim można do słynnej Świętej Lipki.

Jest to trasa dość wymagająca pod względem technicznym, dlatego proponowana jest głównie wprawionym w wodnych „bojach” kajakarzom.

Wodna droga liczy nieco ponad 35 kilometrów. Jest atrakcyjna również pod względem krajobrazowym. Wystarczy wspomnieć, że łączy kilka jezior, w tym m.in. Czos.

Czy warto odwiedzić Mrągowo również o innej porze roku? To pytanie z gatunku retorycznych. Mrągowo jest atrakcyjne także zimą, gdy chłodny błękit krajobrazu i co nie mniej ważne – dobrze utrzymane trasy biegowe – zapewniają równie atrakcyjne doznania estetyczne i duchowe.