Cyfryzacja w gminie Mrągowo
Gmina Mrągowo otrzymała znaczne wsparcie finansowe z przeznaczeniem na realizację ogólnopolskiego programu „Cyfrowa Gmina”. To niemal 640 tysięcy złotych. Środki te w znaczącym stopniu przyczynią się do cyfryzacji wielu usług świadczonych przez gminę na rzecz mieszkańców.
Co równie istotne, założenia programu dotyczą również kwestii bezpieczeństwa, a dokładniej – cyberbezpieczeństwa.
Coraz szersza dostępność do różnych usług świadczonych drogą internetową i digitalizacja – z jednej strony stwarzają wiele możliwości (np. dają szansę na oszczędność czasu, wiele spraw możemy załatwić zdalnie, bez konieczności udawania się do urzędu), z drugiej – stwarzają też nową kategorię zagrożeń.
Cyberprzestępcy nie próżnują i uskuteczniają coraz więcej ataków, np. na konta bankowe, ale nie tylko. Hakerzy mogą dostać się do zasobów danych, które nigdy nie powinny wpaść w ręce osób trzecich. Dlatego tak istotne jest zachowanie najwyższej dbałości o bezpieczeństwo działań podejmowanych w sieci.
W sposób szczególny taką dbałość należy zachować świadcząc usługi na rzecz obywateli, stąd środki z programu „Cyfrowa Gmina” w znacznym stopniu zostaną przeznaczone również na szkolenia dla urzędników.
Nowy sprzęt i szkolenia
Cyfryzacja jest procesem, który zmienia naszą rzeczywistość, nie wyłączając również różnych sfer życia społecznego, w którym istotną rolę odgrywają usługi realizowane przez administrację publiczną.
Proces ten znacznie przyspieszył w ostatnich dwóch latach. Przejście na formułę zdalną w świadczeniu wielu usług przez urzędy centralne i lokalne sprawdziło się, ale na razie w sytuacji kryzysowej.
Doświadczenie wielu miesięcy pokazało jednak, że rozwój e-administracji jest nieunikniony, dlaczego trzeba wdrożyć strategie, które proces ten usprawnią, uregulują i jednocześnie sprawią, że będzie on przeprowadzany optymalnie pod względem zachowania zasad bezpieczeństwa.
Do takich działań konieczne jest dysponowanie wysokiej klasy, niezawodnym sprzętem komputerowym, odpowiednim oprogramowaniem i co nie mniej ważne – właściwie przeszkolonym personelem.
Wszystkie te cele mają być sfinansowane za pomocą środków pochodzących z programu „Cyfrowa Gmina”. Należy pamiętać, że sprzęt komputerowy ma trafić nie tylko do urzędów, ale również podmiotów prowadzonych przez gminę, w tym m.in. do szkół.