Kot, czyli zwierzę wolno żyjące

Nie wyobrażamy sobie naszych miast bez kotów, które nazywamy wolno żyjącymi? Z pewnością trudno znaleźć takie miasto, czy miasteczko, w którym takich kotów by nie było.

Zwierzętom tym przysługuje ochrona prawna, przyznana w ramach ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt. Zgodnie z jej zasadami kot wolno żyjący nie jest zwierzęciem bezdomnym. Koty wolno żyjące są dobrem narodowym i muszą mieć zapewnione właściwe warunki do życia, czyli m.in. do swobodnego funkcjonowania w miejscu, w którym bytują.

Kotów takich nie można przepędzać czy też przesiedlać. Stanowią one naturalny element ekosystemu. Kotom tym należy pomagać, szczególnie w trudniejszym czasie, gdy nie są w stanie zapewnić sobie minimalnych warunków do przeżycia.

Gminy w różnym zakresie organizują pomoc dla zwierząt wolno żyjących. Nie inaczej jest w Mrągowie. Miasto wspiera koty oraz osoby, które są zainteresowane niesieniem im pomocy.

Samorządowcy wychodzą z słusznego założenia, że środki przeznaczone na pomoc kotom najlepiej rozdysponują osoby realnie pomagające zwierzakom. Społeczni opiekunowie nie otrzymują pieniędzy – są zaopatrywani w karmę, którą rozdają kotom.

Jak konkretnie pomóc kotom zimą?

Jeśli jesteśmy zainteresowani niesieniem skutecznej pomocy kotom wolno żyjącym w sposób regularny (a tylko taki jest wart polecenia – koty przyzwyczajają się do tego, że dostają karmę, w tym samym miejscu i mniej więcej o tej samej porze) – zarejestrujmy się jako społeczni opiekunowi takich zwierząt.

Karmę suchą i mokrą można otrzymać bezpośrednio w Urzędzie Miejskim. Są tutaj również dostępne specjalne transportery, za pomocą których wyłapuje się koty w celu bezpiecznego przewiezienia do weterynarza, gdy konieczne jest podjęcie leczenia albo na zabieg sterylizacji czy kastracji.

Aby zarejestrować się jako społeczny opiekun kotów, należy wypełnić stosowną deklarację i następnie zgłosić się po karmę lub transporter. Są one dostępne w Referacie Środowiska i Gospodarki Odpadami UM w Mrągowie.