Kilkadziesiąt mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus

Dobra wiadomość dla mieszkańców Mrągowa. Już w 2022 roku rozpocznie się realizacja nowej inwestycji mieszkaniowej, której zakończenie zaplanowano na jesień 2024 roku.

Przedmiotem projektu jest budowa kilkudziesięciu mieszkań z umiarkowanym czynszem – w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, który zakłada współpracę z samorządami w udostępnianiu nowych mieszkań osobom, które nie mają zdolności kredytowej, posiadają jednak zdolność czynszową.

Dzięki nawiązaniu współpracy samorządów z Mazur i Warmii z Krajowym Zasobem Nieruchomości w regionie ma powstać niemal tysiąc tego rodzaju mieszkań. KZN jest podmiotem bezpośrednio realizującym ze strony rządowej program Mieszkanie Plus.

W celu efektywnego wykonywania programu KZN współpracuje z samorządami poprzez tworzone w tym celu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, których na obecną chwilę w całej Polsce powstało już kilkanaście.

W Mrągowie inwestycję będzie realizowało miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Realizacja programu w Mrągowie

W Mrągowie, w ramach planu, wybudowane zostaną dwa bloki. Znana jest już ich lokalizacja. Powstaną na osiedlu Mazurskim.

Najmniejsze mieszkania będą mieć ok. 40 m2 – największe – 60 m2. Aby mogły powstać, Krajowy Zasób Nieruchomości obejmie udziały w TBS i przekaże pod inwestycję działkę , na której wybudowane zostaną domy.

Takie rozwiązanie pozwala zredukować aktualne stawki na rynku, które wymagają od przyszłych właścicieli mieszkań zainwestowania o wiele wyższych kwot, co często jest uwarunkowane otrzymaniem drogiego kredytu na warunkach komercyjnych.

Jeśli osoba starająca się o kredyt nie otrzyma go, po stwierdzeniu nieposiadania przez nią zdolności kredytowej, wówczas droga do uzyskania własnego lokum zazwyczaj zamykała się. Jeśli program Mieszkanie Plus powiedzie się, wiele rodzin na terenie całego kraju będzie mogła otrzymać klucze do własnego mieszkania.