13 października, w filii Biblioteki Publicznej w Woźnicach, odbyło się wydarzenie z cyklu Nocy Bibliotek 2023. Hasło tegorocznej edycji to „Absurd nie czytać”. Impreza, która trwała od 19:00 do 22:00, była skierowana do dzieci i młodzieży z Woźnic (gm. Mikołajki) oraz okolicznych miejscowości.

Goście zostali serdecznie powitani przez obecną na miejscu bibliotekarkę. Każda z osób obecnych rozstawiła swoje śpiwory oraz poduszki, tworząc tym samym ciepłą, przyjemną atmosferę. Wszystko to sprzyjało swobodnym rozmowom i wymianie myśli, a ciemności za oknem dodatkowo umilały spotkanie.

W ramach zajęć uczestnicy mieli możliwość stworzenia wspólnej listy obecności, ale w niecodzienny sposób – każdy z nich musiał odrysować swoją dłoń na specjalnie przygotowanej planszy. To proste zadanie wprowadziło wszystkich w temat pomagania innym osobom w sytuacjach, kiedy potrzebują one wsparcia.

Następnie przyszedł czas na rozmowę o tym, jak ważne jest wspieranie tych, którzy sami nie są w stanie poradzić sobie z trudnościami. Wstęp do tej dyskusji stanowiło opowiadanie z książki Lou Carter pt. „W tej bajce nie ma złego wilka”, przeczytane przez bibliotekarkę. W historii ta wilk, niespełniający oczekiwań innych bohaterów bajki, decyduje się na odejście i rezygnację z gry w jakiejkolwiek opowieści.

Po zapoznaniu się z tą historią, uczestnicy doszli do konkluzji, że każdemu z nas potrzebne jest wsparcie i zrozumienie. Uznali również, że największą moc ma wspólnota. Ten wniosek idealnie podsumowywał ten etap wydarzenia i otwierał drogę do następnego – projekcji filmu.