Nie marnujmy żywności!
Problem marnowania żywności jest istotną kwestią społeczną. Od lat nie potrafimy sobie z nim poradzić, co jest szczególnie karygodne, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że nadal są ludzie, którzy nie mają dostępu do pełnowartościowej żywności.
W tym samym czasie, gdy ktoś potrzebuje posiłku… trafia on często na śmietnik. Jakie są powody marnowania jedzenia? Zazwyczaj są to źle zorganizowane zakupy, kiedy zbyt wiele żywności „ląduje” w marketowym koszu czy wózku. Kupujemy bez zastanowienia, nie zwracając uwagi np. na to jaka jest data ważności do spożycia i czy będziemy w stanie przed jej upłynięciem tę żywność spożytkować.
Bywa również i tak, że zrobimy za duże porcje jedzenia dla rodziny czy na przyjęcie. Wówczas również zbyt często pozbywamy się żywności, która mogłaby kogoś wesprzeć.
Do niedawna brakowało prostego pomysłu, dzięki któremu żywność nie trafiałaby do śmietnika. Na szczęście – jest już sposób na to, żeby sensownie dzielić się jedzeniem z innymi. Ten „sposób” to jadłodzielnie, które powstają w kolejnych polskich miastach.
„Jedz, dziel się i częstuj! Nie marnuj jedzenia!”
Takie hasło, które doskonale streszcza sens istnienia jadłodzielni, promuje ideę niemarnowania żywności w Mrągowie. W projekcie nie chodzi jedynie o dzielenie się, ale również korzystanie z zasobów jadłodzielni, które – jak nietrudno się domyślić – są „ruchome” i zależą od tego, co w niej umieścimy.
Pamiętajmy, że nie wszystkie artykuły spożywcze mogą się tam znaleźć. Po pierwsze – muszą to być produkty, których data ważności jeszcze nie minęła. Warto tu rozróżnić dwa komunikaty, które znajdziemy na każdym artykule spożywczym.
Jeśli na opakowaniu widnieje hasło: „Należy spożyć do…”, wówczas po upłynięciu podanego terminu żywności nie należy jeść ani się nią dzielić, natomiast, jeśli napis na opakowaniu to: „Najlepiej spożyć do” – oznacza to, że żywność (o ile jest prawidłowo przechowywana) jest dobra, również po przekroczeniu podanej daty – taką żywność możemy spożyć, jak również przynieść ją do jadłodzielni.
Opakowania nie mogą być napoczęte, natomiast w jadłodzielni mile widziane są również domowe wyroby – np. przetwory albo higieniczne zapakowane potrawy, na których należy napisać, kiedy zostały sporządzone.