Festiwale pełne smaku

Już w najbliższy piątek, 30 sierpnia i w kolejne dni, już sierpniowego, weekendu, Mrągowo stanie się stolicą smaków świata – a to za sprawą dwóch festiwali, które twórczo połączą polskie i światowe tradycje kulinarne. Mieszkańcy Mrągowa i turyści będą mogli wziąć udział w Festiwalu Pierogów Świata i Festiwalu Smaków Świata.

Obie imprezy będą się odbywały na Placu Unii Europejskiej. Dobra i przede wszystkim – bardzo smaczna – zabawa – gwarantowana! Nie może być inaczej, jeśli na kolejnych stoiskach będziemy mogli raczyć się nie tylko uwielbianymi przez młodszych i starszych polskimi pierogami, ale również ich „odpowiednikami” np. z Hiszpanii, Gruzji, czy Korei.

To nie wszystko – na smakoszy ceniących sobie kulinarne przygody smakowe – oczekiwać będą również potrawy ze wszystkich zakątków świata – od Europy, przez Azję, po Amerykę. Będą to potrawy wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi procedurami, metodami rzemieślniczymi. Szczególnym zainteresowaniem, z pewnością, będą się cieszyły różnego rodzaju przekąski.

Kulinarna przygoda

Taką właśnie przewidziano formułę dla obu festiwali. Jak wiadomo – jedzenie najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie, dlatego będziemy się delektować ciekawym menu wśród przyjaciół i znajomych, „pod chmurką”, na kolorowym, tętniącym życiem targu.

Impreza, trwająca od piątku do niedzieli, zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wystarczy tylko wspomnieć, że będziemy mieli okazję spróbować takich smakołyków jak np. najpopularniejsze w Gruzji pierogi chinkali, hiszpańskie empanady, czy koreańskie pierogi mandu z kapustą kimchi, które są jedną z narodowych potraw koreańskich.

Polskich smakoszy pierogów może zadziwić różnorodność „wersji” tej potrawy. Wspaniałe są pierogi znane z naszej, polskiej kuchni, czyli gotowane, z różnym nadzieniem – od mięsnego, przez warzywne, po owocowe, ale kubki smakowe ciszą także pierogi w wersji zapiekanej i pieczonej oraz w kształcie, który także może zadziwić, tak jak np. specyficzne „woreczki” chinkali.

Słone, słodkie, kwaśne, pikantne – i w najróżniejszych zestawieniach – takie są smaki świata, którymi będzie się można delektować już od jutra w Mrągowie.