Morze kojarzy nam się przede wszystkim z plażowaniem i morskimi kąpielami. A co gdy i jedno i drugie nam się znudzi, albo pogoda nie pozwoli na plażowanie?
Wtedy świetną alternatywą staje się zwiedzanie. Co warto zobaczyć nad polskim morzem? Skupimy się tutaj na atrakcjach w mniejszych miejscowościach.
Zachodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego
Trzęsacz – miasteczko słynie z ruin kościoła z przełomu XIV i XV wieku, zbudowanego w odległości niemal 2 kilometrów od Bałtyku. Obecnie jedyną pozostałością po budowli jest fragment jednej ściany, wszystko inne pochłonęło morze.
Rewal – na placu nieopodal tarasu widokowego znajdziemy dwie stalowe konstrukcję, przedstawiające szkielety wielorybów. Noszą one nazwy Ventus (Wiatr) oraz Fluctus (Fala), ich obecność jest związana z legendą, według której na plaży w w Rewalu setki lat temu odnaleziono tego potężnego ssaka. W portalu regionalnym rewal24.pl, dowiesz się dlaczego szkielety stoją właśnie w Rewalu.
Gąski – niewielka wieś, która może poszczycić się jedną z najpiękniejszych na Wybrzeżu, latarni morskich. Ceglana budowla wzniesiona w 1878 roku, jest wysoka na ponad 50 metrów i roztacza się z niej rozległa panorama.
Wybrzeże środkowe
Darłowo – najważniejszy zabytek to bez wątpienia Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto w 1352 roku na zlecenie księcia Bogusława V i jego żony Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Zamek pełnił funkcję siedziby książąt, szpitala, a nawet więzienia.
Kluki – siedziba skansenu, w którym możemy podziwiać chaty ryglowe kryte strzechą, w których urządzono warsztat ciesielski, izbę rybacką, czy wnętrze typowego domu słowińskiego.
Mierzeja Helska
Jastarnia – jedno z najpopularniejszych polskich letnisk szczyci się neobarokowym kościołem z 1932 roku, w którego wnętrzu znajdziemy elementy marynistyczne, spośród których najbardziej wyróżnia się ambona w kształcie łodzi.