W trakcie zbliżającego się 2024 roku, pary małżeńskie z Mrągowa, które będą celebrować swoje złote gody (czyli pięćdziesięcioletni okres związku), mogą rozważyć składanie wniosków o otrzymanie honorowego wyróżnienia – „Medalu za długoletnie pożycie małżeńskie”. W przypadku tych, którzy już przekroczyli próg pięćdziesięciu lat spędzonych razem jako małżeństwo, lecz nigdy nie zostały uhonorowane tym symbolicznym odznaczeniem, również istnieje możliwość aplikowania o medal. W procesie zgłaszania kandydatów na laureatów medali, kluczową rolę pełni Urząd Stanu Cywilnego w Mrągowie. Termin składania wniosków upływa z końcem marca 2024 roku.

Odznaczeniem „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, przyznawanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, doceniane są osoby, które zasłużyły na to poprzez wspólne życie w ramach jednego małżeństwa przez co najmniej pół wieku. Aby stać się posiadaczem tego medalu, osoby obchodzące jubileusz muszą zainicjować proces zgłoszeniowy osobiście lub za pośrednictwem osób do tego upoważnionych.

Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Mrągowie serdecznie zachęcają do składania wniosków wszystkie pary małżeńskie, które są stałymi mieszkańcami miasta i które w 2024 roku będą miały powód do świętowania 50-lecia swojego związku. Zachęta ta dotyczy również par, które swoje jubileusze świętowały już w latach poprzednich, lecz nigdy nie zostały wyróżnione medalem. Przypominają, że wnioski można składać aż do końca marca 2024 roku. Jak dodają, zgodnie z tradycją, medale nadane przez prezydenta zostaną wręczone przez Burmistrza Miasta Mrągowa podczas specjalnej ceremonii zorganizowanej na cześć jubilatów.