Olsztyński dział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podał, że rozwój drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo osiągnął niemal 78% postępu do końca września. Ta inwestycja stanowi następny krok w rozbudowie S16, której znaczenie jako jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych Warmii i Mazur jest niezaprzeczalne.

Przewiduje się, że nowy fragment trasy będzie mierzyć ponad 16 km długości. Planowany przebieg tej drogi wiąże się z takimi miejscowościami jak Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice i Marcinkowo, po czym ma ominąć Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Fragment trasy o długości ok. 13 km został zaplanowany jako część drogi ekspresowej S16, natomiast sekcja o długości ok. 4 km – obwodnica Mrągowa – będzie integralną częścią drogi krajowej nr 59.

Droga ekspresowa S16 na tym odcinku zostanie zaprojektowana jako dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W przeciwnym razie, na obwodnicy Mrągowa, większość drogi będzie miała jedną jezdnię. Dojazd do drogi ekspresowej będzie możliwy tylko przez węzły drogowe.