Na terenie całego kraju rozpoczął się Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Demonstrujący rolnicy planują akcje protestacyjne w różnych regionach Polski, które mogą powodować znaczne utrudnienia w ruchu drogowym związane z blokadami dróg.

Według informacji przekazanych przez młodszego aspiranta Paulinę Karo, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, do godziny 19:00 w miejscowości Sorkwity odbędzie się protest polegający na nieruchomym blokowaniu drogi krajowej nr 16 w pobliżu Urzędu Gminy. Z kolei od 10:00 do 15:00 protestujący mają zaplanowane działania w Marcinkowie. Następnie uczestnicy strajku udadzą się w stronę ronda w Mrągowie, gdzie dokonane zostanie zawrócenie pojazdów, a przejazd będzie kontynuowany drogą krajową nr 16 aż do miejscowości Nowe Bagienice, w okolicy stacji paliw. Protest ma polegać na wielokrotnym i powolnym przejeździe ciągników rolniczych.

W związku z planowanymi protestami, Policja zaleca kierowcom wybór tras alternatywnych. Dla samochodów osobowych i ciężarowych proponowane są trasy: od węzła Borki w kierunku Rozóg przez Rybno, Grabowo, Mrągowo oraz z ulicy Olsztyńskiej w Mrągowie w stronę Szczytna przez Grabowo, Rybno, Rozogi i węzeł Borki. Dla samochodów osobowych sugerowana jest trasa z ulicy Olsztyńskiej w Mrągowie przez Zyndaki, Choszczewo do Sorkwit.

Policja zapewniła, że będzie czuwać nad bezpieczeństwem przejazdu oraz płynnością ruchu drogowego podczas protestów. Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy oraz innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie protestu. Również sugerowane jest śledzenie komunikatów policyjnych i lokalnych mediów, aby być na bieżąco z sytuacją na drogach. Policjanci są na bieżąco informowani o planowanych działaniach protestujących, utrzymują kontakt z organizatorami strajku i będą dbać o to, aby nie stanowiły one zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowym – zaznaczyła rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Na terenie całego kraju zaplanowano przeprowadzenie ponad 580 protestów, w których udziału może wziąć blisko 70 000 osób. Akcje protestacyjne mają trwać od godziny 7:00 do 19:00.