Jubileusz 105 lat odzyskania przez Polskę suwerenności był szczególnie uroczyście świętowany w Mrągowie. Główne punkty obchodów to miejsce, gdzie stoi pomnik z tablicą pamiątkową oraz plac Piłsudskiego. W ramach festiwalu, który miał miejsce przed Mrągowskim Centrum Kultury, mieszkańcy mogli również cieszyć się koncertem popularnego zespołu Sztywny Pal Azji.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 10 listopada. Na placu Piłsudskiego słyszalne było huczne brawa, kiedy aż 53 kadetów pierwszego rocznika Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz Branżowego Oddziału Wojskowego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie składało swoje ślubowanie. Ten moment odbywał się podczas Capstrzyku Niepodległościowego.

Wśród zgromadzonych na uroczystości byli m.in. przedstawiciele samorządu, żołnierze z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego w Mrągowie, społeczność szkolna i rodzice kadetów. Całość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka, która zapewniała muzyczną oprawę wydarzenia.

„Jest to już czwarta grupa uczniów, która rozpoczyna edukację w profilu wojskowym w CKZiU w Mrągowie,” – powiedział kmdr ppor. Tomasz Olender z WOSzK Mrągowo. Dodał również, że program nauczania jest zgodny z wytycznymi ministerstwa obrony narodowej. Szkoła odpowiada za realizację części teoretycznej programu, natomiast praktyczną część wprowadza patronacka jednostka wojskowa – WOSzK Mrągowo.