Mrągowo jest gospodarzem Pucharu Polski Disabled Sailing 2023 – regat dedykowanych osobom niepełnosprawnym. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy rywalizację sportową z szkoleniem żeglarskim, odbywa się na malowniczym jeziorze Czos. Grupa składająca się z 40 żeglarzy przystąpiła do udziału w tych niecodziennych zawodach. Apogeum rywalizacji nastąpi w czwartek, 14 września, kiedy to odbędzie się finał regat. Tego dnia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji nie tylko dla uczestników, ale również dla odwiedzających.

Puchar Polski Disabled Sailing 2023 to inicjatywa pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, realizowana we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nad całością wydarzenia czuwa Grzegorz Prokopowicz, znany trener Kadry Narodowej żeglarzy z niepełnosprawnościami.

„Z przyjemnością odnotowałem, że nasze zaproszenie znalazło aż 40 chętnych. Wśród nich są zarówno doświadczeni żeglarze, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. To napawa mnie ogromną radością, ponieważ żeglarstwo dla osób niepełnosprawnych to niezwykle atrakcyjna i efektywna dyscyplina. Nasz harmonogram w Mrągowie jest wypełniony po brzegi – od wczesnego poranka do późnego wieczoru uczestnicy doskonalą swoje umiejętności żeglarskie, poznają przepisy regatowe oraz analizują treningi. 12 września rozpoczęliśmy regaty na jachtach klasy Hansa 303, które przeprowadzane są zgodnie z regulaminem obowiązującym podczas mistrzostw świata World Sailing. Finałowa rywalizacja odbędzie się w najbliższy czwartek” – mówi Grzegorz Prokopowicz.