Inicjatywa Lokalna – Pomysłowe Mrągowo

Mrągowo jest miastem, w którym wiele się dzieje, szczególnie w miesiącach letnich. Kończące się właśnie wakacje przyniosły mieszkańcom miasta, regionu i licznym turystom wiele atrakcji. Imprezy odbywają się w różnych miejscach, ale najpopularniejszym bez wątpienia jest amfiteatr nad jeziorem Czos.

Z tym miejscem niemal wszyscy Polacy kojarzą Mrągowo, przede wszystkim za sprawą dwóch festiwali – Pikniku Country i Festiwalu Kultury Kresowej, od lat transmitowanych w telewizji. Ale to nie wszystko – właśnie tutaj odbywają się również imprezy kabaretowe, sportowe i wiele innych spotkań, w tym wydarzeń dotyczących lokalnej społeczności.

Jednym z nich było spotkanie samorządowców z mrągowianami, zainteresowanymi aktywnym współuczestniczeniem w życiu miasta. Kilka dni temu w tym popularnym miejscu, łączącym lokalną społeczność, odbyła się prezentacja Inicjatywy Lokalnej – Pomysłowe Mrągowo.

Do zaangażowania w inicjatywę zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, którzy mają pomysł na istotne dla całej społeczności zadania publiczne.

Współpraca różnych podmiotów

Inicjatywy takie jak Pomysłowe Mrągowo są istotną formą partycypacji mieszkańców miasta w jego funkcjonowaniu. Ideą Inicjatywy Lokalnej – Pomysłowe Mrągowo jest uczestniczenie mieszkańców wraz z samorządem miejskim w realizowaniu zadań publicznych.

Inicjatywy złożone przez mieszkańców mogą uzyskać finansowanie z Urzędu Miejskiego. Podczas spotkania nad jeziorem Czos można było uzyskać wszystkie szczegółowe informacje na temat projektu, jak również złożyć swój wniosek. Zostało złożonych kilka takich wniosków.

Samorządowcy przypominają, że inicjatywa ma charakter otwarty i wnioski można składać w trybie ciągłym – do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Jeśli wniosek zostanie uznany za wartościowy dla społeczności Mrągowa – będzie dofinansowany. W budżecie miejskim na 2021 rok przeznaczono na ten cel pięćdziesiąt tysięcy złotych. Przy realizacji wniosku strony zawierają umowę określającą obowiązki każdej z nich.